Markkina: Fast Shipping

Market: Fast Shipping


MAAILMASSA NOPEA TOIMITUS MARKKINAT

Konttilaiva

yleiskatsaus

Yli 90% maailmankaupasta tilavuuden ja 60% arvosta kuljetetaan meritse, jolloin meriliikenteen markkinoilla tärkein yksittäinen tekijä maailmantaloudessa.

Konttikuljetus

"Konttikuljetukset" tarjoaa dynaamisen esimerkin vaikutus massiivisesti häiritsevä teknologia / innovointi voi olla teollisuutta, tässä tapauksessa alentaa kustannuksia kuormatessanne alkaen $ 5.86 tonnilta vuonna 1956 ja 16 senttiä per tonni tänään. Tämä pelin muuttuvan keksintöä ja sen standardointi luotiin nopeammin, paremmin, halvempi ratkaisu lastaus laivat, junat, lentokoneet ja autot, jotka on aiheuttanut sen käytössä tänään kuljettamaan yli 90% kaikista ei-irtotavaraa.

Laajeneminen

Globaali merenkulun tavaraliikenteen markkinoiden ennustetaan kasvavan at odotettavissa vuotuinen kasvu (CAGR) viiden vuoden 2010-2015 on 6.3%, saavuttaa arvon $ 511,823.1 miljoonan loppuun 2015. Verrattain, Euroopan ja Aasian-Tyynenmeren teollisuuden tulee kasvamaan CAGRs on 5.1% ja 8% vastaavasti samana ajanjaksona, päästä vastaaviin arvoihin $ 94,466.5 miljoonaa $ 273,266.2 miljoonaa 2015.

Tämä laajennus tarkoittaa meren rahti teollisuuden on myös kannettava hankinta aluksia, mikä edellyttää suurta kuolettaa. Lisäksi yritysten on turvata pääsy keskeisiin satamiin ja voittaa paineet ruuhkia. Analyytikot uskovat, että navigointi nämä tarpeet tule olemaan helppoa.

Ruuhkat / Saastuminen

Menestys meriliikenteen, kuten kaikki muut segmentit liikenteen alalla, ajautunut päin kaksiteräinen miekka vakaan kasvun mukana asennus ruuhkia ja saasteita, osuus 1.9% maailman kasvihuonekaasuista (GHG). Lisäksi alan suuntaus kohti yhä suurempia aluksia luo entistä enemmän ruuhkia vähenevä määrä portteja, jotka ovat talouden tukemiseksi infrastruktuurin kustannukset sopeutumaan näihin suurempia aluksia.

Globaali, kansallinen ja paikalliset hallitukset ovat säätäneet uusia politiikkoja pyritään rajoittamaan tätä pilaantumista, yleensä seurauksena valita korkeammat polttoainekustannukset ja mukana hinnat tai hitaampi kauttakulku kertaa laivan nopeuksilla puolittaa. Kuitenkin valtava markkinoiden koko yhdistettynä tarve dramaattisesti vähentää sen osuutta pilaantumista luo valtavan mahdollisuuden SPI tuoda markkinoille nopeammin, paremmin, halvempi ratkaisu, joka luonnehtii massiivisesti häiritsevä teknologia, kuten Seaphantom.

NOPEA TOIMITUS MARKKINAT: Top 20 Operaattorit
YhtiöLaivatYHT.TEUAvg TEU
1 APL Maersk Line2221,062,0004,784
2 MSC208812,6903,907
3 CMA-CGM86347,6904,043
4 Evergreen90335,0283,723
5 APL42162,1703,861
6 Hapag-Lloyd64281,6334,401
7 Cosco97279,0212,877
8 NYK70311,0924,444
9 Kiina Shipping CSCL57232,6714,082
10 Hanjin31156,7065,055
11 Mitsui OSK24110,4614,603
12 K-Line33130,3973,951
13 OOCL35205,3945,868
14 Hamburg-Sud38153,6804,044
15 CSAV22,6901,345
16 Yang Ming45193,1404,292
17 Hyundai1799,7285,866
18 Zim25109,0734,363
19 UASC27113,0984,189
20 PIL77127,7801,659
YHTEENSÄ1,2905,226,1424,051

Ultra Large konttialus


Menestys meriliikenteen, kuten kaikki muut segmentit liikenteen alalla, ajautunut päin kaksiteräinen miekka kiinteän kasvun varjostivat asennus ruuhkautumista ja saastumista.

NOPEA TOIMITUS MARKKINAT: Global Maritime Transport
Vuosi$ MiljardejaMrd. €% Kasvu
2010376.9283.88.5
2011402.5303.16.8
2012427.1321.76.1
2013450.9339.55.6
2014481.4362.56.8
2015511.8385.46.3
NOPEA TOIMITUS MARKKINAT: segmenteittäin
Segmentti2010%
Sisävesiväylät102.427.2
meri274.572.8
NOPEA TOIMITUS MARKKINAT: By Region
alue2010%
Aasian ja Tyynenmeren186.349.40
Amerikka85.722.70
Eurooppa73.619.50
Middle East / Africa31.38.30
Kaikki yhteensä376.9100.00
NOPEA TOIMITUS MARKKINAT: Hinnat
HINNAT ($ 1000 / TEU)
20082009
alkaenToQ1Q2Q3Q4Q1Q2Q3Q4
AasiaUSA1.81.81.91.91.71.41.21.3
USAAasia0.811.21.20.90.80.80.9
EurooppaAasia11.11.11.10.90.70.80.9
AasiaEurooppa21.91.81.610.911.4
USAEurooppa1.31.41.61.71.51.41.41.5
EurooppaUSA1.61.61.61.61.31.21.11.3
NOPEA TOIMITUS MARKKINAT: Deployment
TEUTranspacificEurope / Far EastTransatlanttinenKaikki yhteensä
LaivatIkäLaivatIkäLaivatIkäLaivatIkä
3000-350012831021173414
3501-400017152179142615
4001-45007291632781098
4501-5000658167489868
5001-5500677193235826
5501-600041640687846
6001-650032641426755
6501-700014428428444
7001-800018124--134
> 80004932033--2383
YHTEENSÄ3707380414097916
NOPEA TOIMITUS: SEU Valmiudet
PituusLeveysKorkeustilavuusTEU
20ft8ft8ft 9in1,300 cu ft1
6.1m2.44m2.59m38.5m3
40ft8ft8ft 6in2,720 cu ft2
12.2m2.44m2.59m77m3
45 ft8ft8ft 6in3,060 cu ft2.25
13.7m2.4m2.59m86.6m3
48ft8ft8ft 6in3,264 cu ft2.4
14.6m2.44m2.59m92.4m3
53ft8ft8ft 6in3,604 cu ft2.65
16.2m2.44m2.59m102.1m3
High Cube
20ft8ft9ft 6in1,520 cu ft1
6.1m2.44m2.90m43m3
Puolet Korkeus
20ft8ft4ft 3in680 cu ft1
6.1m2.44m1.30m19.3m3
NOPEA TOIMITUS MARKKINAT: Kategoriat
KategoriaTEUPituusPalkkiLuonnos
Ultra Large
14,501 +1,200 ft160.7 ft49.9 ft
336 m49 m15.2 m
Uusi Panamax10,000-14,5001,200 ft160.7 ft49.9 ft
336 m49 m15.2 m
Post Panamax5,101-10,0001,200 ft160.7 ft49.9 ft
336 m49 m15.2 m
Panamax3,001-5,100965 ft106 ft39.5 ft
294.13 m32.31 m
12.04 m
Feedermax2,001-3,000
Syöttölaite1,001-2,000
Pienet syöttölaiteJopa 1,000