Markkina: Fast Ferries

Market: Fast Ferries


MAAILMANLAAJUISET FERRY MARKKINAT

Lautta Lontoo

yleiskatsaus

Lautta markkinat on käytännössä sidottu ilmailualalla matkustajamäärissä vuosittain noin 2.2 miljardia euroa. Globaali lautta markkinat 2012 arvioidaan olevan arvoltaan yli $ 15 miljardia suurimpien operaattoreiden osuus $ 14.2 miljardia.

Keskimääräiset kustannukset voivat vaihdella suuresti, Washington State Ferries raportointi kustannukset $ 10.08 matkustajaa kohden, kun maailmanlaajuinen keskiarvo tuplaantuu että $ 20.51.

Lopuksi, yhä useammat näistä matkustajista on luokiteltu Walk Ons - matkustajia ilman ajoneuvoa. Tällä hetkellä ne käsittävät lähes 30% maailmanmarkkinoista.

Global Ferry Fleet

Tammikuussa 1, 2012, laivasto koostui 1,183 alusten eri kokoisia ja ominaisuuksia. Ensisijainen ero on kyky löytyy, onko alus kuljettaa sekä matkustajien ja ajoneuvojen vastakohtana matkustajia vain, jota me nimetä Walk Ons (WO):

Walk On vain aluksia

Yleensä pienempiä, matkustaa lyhyempiä reittejä, ei ole sängyt ja kuljeta ajoneuvoja.

Matkustaja / Vehicle alusta (roro)

Yleensä suurempia, matkustaa pitkiä matkoja, usein vuoteet ja kuljettaa autoja, kuorma-ja linja.

Yleisesti ottaen lyhyempiä nopeammin reittejä kasvaa kysynnän kauemmin reitit ovat vähenemässä, erityisesti kun otetaan huomioon kuljetusajat kaksinkertaistuu.

Ikääntyminen Laivastot

Yhdysvalloissa yli 100 miljoonaa matkustajaa vuodessa ottaa Ferries sijaitsee 38 eri valtioissa, lähinnä työmatkoja ja takaisin. Monissa tapauksissa voi olla mitään muuta käytännön tapa päästä sinne. Valitettavasti kaksikymmentä prosenttia näillä lautoilla yli 40 vuotias. Toinen viisi prosenttia yli 60.

Maailmanlaajuisesti ikä maailman laivastosta keskiarvot 23.6 vuotta, Pohjois-Amerikka toiseksi Persianlahden aluksissa on vaihdettava (kuten näkyy oikealla).

Rinnalla pelko hajottaa kesken matkan, vanhojen alusten, kuten vanhemmat autos, tarvitsevat enemmän huoltoa ja vaativat usein vaikeaa ellei mahdotonta löytää osia, nostavat kulut ajon alas voittoja.

Transit Times vs Pollution>

Lähes koko maailman lautta laivaston pakko siirtyä vähärikkistä polttoainetta diesel vuoksi IMOn pyrkimyksiä vähentää saastumista, valinta toimijoille on nyt yksi nostaa hintoja tai vähentämään kauttakulku nopeudet puoleen. Vaikka keskimääräinen ajonopeudet olivat vain 11mph aluksi, useimmat yritykset ovat valinneet vähentämään tätä puoli (5.5 mph), kaksinkertaistaa kuljetusajat työmatkalaisille että turisteille.

Fast Ferry Segment

Fast Ferry

Kanssa 1,762 nopea lautat käytössä, 1,579 niistä kuljettaa kävellä matkustajia vain. Kävele alukset pyrkivät ensisijaisesti palvelemaan kuljetuspalvelun suurissa kaupungeissa, joissa, rannikkoalueilla toimintaa leimaavat vähemmän infrastruktuurin ja sightseeing.

Valitettavasti Shippaxin maailma auktoriteetti lautta-ja risteily markkinoilla, toteaa, että se on mahdotonta määrittää todellinen määrä matkustaja-vain sukkulat, mutta väittää, "On kohtuullista sanoa, että nopeaa lauttaa kuljettaa varsin merkittävä osa matkustajat äänenvoimakkuutta kuljetuspalvelu missä niitä käytetään. "

Raportissa todetaan, "nopeat lautat ovat ensisijaisesti soveltuu erinomaisesti matkustaville ilman autoa." Se myös lisää, että toisin kuin perinteinen lautta, helikopteri ja lentoyhtiö yrityksille, nopea lauttoja ei ollut ihmishenkiä menetetty 2010.

Nopea lautta MARKKINAT: High Speed ​​Fleet
tyyppiAluksetIkäSängytautot
Catamarans94516297,75647,613
Hyrdofoils3283044,3730
Ilmatyynyalusten30253,4490
Monohulls3001886,6507,043
SES752513,872368
Trimarans352,978595
SWATH2167770
tuntematon79219,2970
Summat1,762156459,15255,619
Nopea lautta MARKKINAT: High Speed ​​polttoainetehokkuusmerkintöjä
tilaSpdKorkkiMPHPolttoaine (Hr)MPGPax mpg
Monohull I<25kn1,00014.41520.0995
Monohull II<25kn30018250.72216
<25kn40014300.47187
Katamaraani> 25kn400281970.1457
> 25kn300391400.2884
> 25kn300341250.2782
> 25kn199301000.3060
Ilmatyynyalus> 35kn18045900.5090
Kantosiipialus> 35kn7540401.0075
Urban Bus~ 45mph5040104.00200
auto~ 45mph2401.526.6753

Laajeneminen

Vaikka on olemassa useita erilaisia ​​"nopea" lautoilla markkinoilla vain katamaraani segmentti on kasvanut, menee 700 alusten 2000 on 945 vuonna 2012. Yhteensä nykyinen kapasiteetti mittaa 213,419 matkustajaa ja 11,356 autoja.

Lautta Saastuminen


Lähes koko maailman lautta laivaston pakko siirtyä vähärikkistä polttoainetta diesel vuoksi IMOn pyrkimyksiä vähentää saastumista, pulma operaattoreiden nyt nostaa hintoja tai leikata kauttakulku nopeudet puoleen.

WORLDWIDE FERRY MARKKINAT 2010
MAAILMALLA LAUTATWALK-ON SEGMENTTITIEDOT
Global Ports1,500Portit1,500
Matkustajat2,052,073,171Matkustajat574,580,488
Tulot15,424,836,479Tulot4,318,954,214
GLOBAL FERRY MARKKINAT: Ferry vertailut 2010
tyyppiAirlinesLautta
Pax2,518,852,6472,056,062,948
autot0251,497,554
Kuorma-autot036,778,316
Bussit0705,160
GLOBAL FERRY MARKKINAT: By Region
alueAluksetIkä
Itämeri20816
Pohjanmeri12214
Välimeren36722
Pohjois-Amerikka10530
Etelä-Amerikassa1027
Persianlahti2633
Japani11015
Kaakkois-Aasiassa20427
Tyynenmeren1620
muut1532
Kaikki yhteensä1,18323.6
GLOBAL FERRY MARKKINAT
YhtiöTulot (USD)Työntekijät
Acciona Transmed603,240,0001,000
Alaska Marine Highways47,700,000
ANEK Lines321,552,0001,800
Atlanticoline3,960,00062
Attica Holdings325,776,0001,100
Balearia295,680,0001,000
BC Ferries711,744,0004,500
Brittany Ferries488,268,0002,529
Calmar172,788,000366
Color Line780,648,0002,600
Comanav Ferry184,800,0001,374
Corsica Ferries331,320,0001,350
määränpää Gotland176,088,000
DFDS Group2,059,860,0005,096
Eckerö inc Berka310,068,0001,152
Faergen145,596,000650
Finnlines798,864,0002,041
Fjordl507,276,0002,183
Gotland Rederi AB267,300,000415
Interislander116,424,000610
Irish Continental360,756,000322
Minoan Lines255,024,000
Mols Linien88,836,000351
NEL Lines0
P & O Ferries03,426
Polferries52,800,000502
Scandlines806,520,0002,200
Spirit of Tasmania178,728,000439
Stena Line1,430,880,0005,757
Tallink1,198,560,0006,866
TT Line196,284,000639
Viking Line665,676,0003,060
Washington State Ferries320,000,000
Summat14,203,016,000
53,390
GLOBAL FERRY MARKKINAT: # reittejä Distance
LyhytkeskikokoinenPitkäKaikki yhteensä
Kaikki yhteensä5832992821,164
Yhteensä GT2,982,9975,092,4185,974,20314,049,618
Avg GT5,11717,03121,18512,070
Yhteensä Pax451,716344,494324,5211,120,731
Avg Pax7751,1521,151963
Yhteensä Sängytn / a134,188179,733313,921
Avg Sängytn / a449637270
Yhteensä Cars78,66485,57097,293261,527
Avg Cars135286345225
Yhteensä Lanem172,319313,519356,584842,422
Avg Lanem2961,0491,264724
Keski-ikä22222122
Nopea lautta MARKKINAT: Major High Speed ​​Operaattorit
operaattoriautotAlukset
Tirrenia1,9965
Acciona Transmediterránealle1,3366
Stena Line1,1104
Istanbul Deniz Otobusteri1,0386
Balearia9726
Fred Olsen9524
Hellenic Seaways7304
Conferrys6183
Buquebus6135
Abu Dhabi Mar6063
Condor Ferries6003
FRS Iberia5975
Bornholmstrafikken5432
Nopea lautta MARKKINAT: High Speed ​​By Region
 
alueAluksetautotPaxNopeusIkä
Välimeren7011,66053,77936.212
Persianlahti272,10614,36834.98
Itämeri181,8008,07534.99
Pohjanmeri172,98913,09637.013
Etelä-Amerikassa142,22010,55837.812
Kaakkois-Aasiassa97376,38838.39
Pohjois-Amerikka89893,89434.56
Tyynenmeren64183,49535.211
Japani45591,91035.611
muut22611,31139.011